Płyn micelarny i tonik to ten sam kosmetyk‐ Nie prawda!

Zarówno płyn micelarny jak i tonik to produkty kosmetyczne kojarzone z demakijażem i oczyszczaniem skóry. Zdarza się, że często są uważane za te same produkty i stosowane zamiennie.

Nic bardziej mylnego! Różnią się one bowiem składem i pełnią odmienne funkcje dla naszej skóry.

Płyn micelarny to produkt do oczyszczanie skóry. Skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia z twarzy jak kurz, brud, makijaż, a nawet sebum. Micele zawarte w płynie, skutecznie rozpuszczają zanieczyszczenia, natomiast są środkami powierzchniowo czynnymi, których nie powinno się pozostawiać na skórze bowiem mogą na nią działać drażniąco. I choć na naklejone etykiecie  płynu micelarnego często widnieje informacja, że nie musisz go zmywać to i tak radzimy potraktować skórę wodą ze względu na niekorzystne zmiany jakie mogą się po nim pojawić.

Tonik jest kosmetykiem, który w codziennej pielęgnacji jest niezastąpiony. To produkt na bazie wody, którego głównym zadaniem jest przywrócenie skórze właściwego pH. Jego zastosowanie po oczyszczeniu twarzy kiedy naturalna bariera ochronna skóry jest zakłócona jest bardzo istotne. Płyny micelarny, żele, mleczka, pianki obniżają równowagę kwasowo zasadową skóry często przyczyniając się do jej przesuszenia, podrażnienia, pojawienia się zaczerwienień i niedoskonałości.

Zarówno płyn micelarny jak i tonik to kosmetyki niezbędne w codziennej pielęgnacji. Mimo konsystencji, zapachu i bezbarwnemu wyglądowi nie powinny być mylone, bowiem równią się składem i pełnią odmienne funkcje dla naszej skóry.

Podsumowując:

Płyn micelarny = oczyszczenie

Tonik  = równowaga pH

Kosmetolog Lic. Magdalena Mikos