Pękające pięty – jak im zapobiegać?

Stopy i pięty są narażone na wiele szkodliwych czynników. Niewygodne buty, skarpety ze sztucznych materiałów, nieodpowiednia pielęgnacja, wielogodzinne stanie lub chodzenie lub nadwaga, mogą powodować bolesne dolegliwości. Jedną z nich jest pękanie pięt.

Skóra, która znajduje się na piętach jest grubsza niż w innych częściach ciała i nie jest w stanie łuszczyć się w sposób naturalny, co przyczynia się do jej rogowacenia, a w kolejnym etapie – pękania. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja – regularne wykonywanie peelingu, nawilżanie oraz nawodnienie i dieta bogata w witaminę A, a także noszenie dopasowanych butów.

Pękające pięty nie są wyłącznie estetycznym problemem. Mogą świadczyć o chorobach, na przykład cukrzycy lub zaburzeniach pracy nerek. Pękające pięty często powodują ból i krwawienie podczas chodzenia. Przez pęknięcia do organizmu trafiają niebezpieczne wirusy i bakterie, które mogą spowodować zakażenie i inne dolegliwości. Warto zadbać o stopy, ponieważ leczenie pękających pięt jest zwykle długotrwałe.

Jak poradzić sobie z pękającymi piętami?

Wiele osób zapomina o codziennej pielęgnacji stóp lub z powodu genetycznych predyspozycji jest w większym stopniu narażona na pojawienie się problemu pękających pięt. Wtedy konieczna może okazać się wizyta u specjalisty. Lekarzem, który zajmuje się leczeniem chorób skór jest podolog. Specjalista ten wygładzi i usunie nieestetyczne pęknięcia oraz doradzi, jak dbać o pięty, by zachowały zdrowy i ładny wygląd.

Specjalista Podolog – Mgr Katarzyna Cagara