Menopauza a skóra – sposoby na poprawę kondycji naszej skóry i cery

Menopauza inaczej nazywana jest klimakterium lub przekwitaniem, nie jest chorobą, to naturalny etap w życiu każdej kobiety, występuje między okresem reprodukcyjnym a starością.

W Polsce, jak i w innych krajach rozwiniętych przypada na około 50. rok życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników, po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie. W wyniku czego dochodzi do zmian hormonalnych, m.in. zmniejszenia ilość estrogenów. Część kobiet przechodzi ją bezobjawowo, lecz jest to czas wielu przemian fizjologicznych, które są konsekwencją wygasania czynności hormonalnej jajników. Dla dużej części pań jest to jednak uciążliwy czas dolegliwości fizycznych jak i psychicznych. Występują zmiany naczynioruchowe, w strukturze kośćca, skóry i jej przydatków, układzie krążenia i moczowo‐płciowym oraz zaburzenia koncentracji i uwagi. Menopauza istotnie wpływa na zewnętrzny wygląd kobiet. Wszystkie przemiany mają wpływ na jakość oraz styl życia kobiet.

Średnia długość życia kobiet to 80lat, a więc 1/3 życia przypada na okres pomenopauzalny, czyli okres przypadający od menopauzy do końca życia.
Najlepszym sposobem na przeżycie tego stanu jest jego akceptacja. Należy zaakceptować sam fakt, ale nie należy godzić się na nieprzyjemne dolegliwości, z którymi na szczęście można walczyć.

Postępujące obniżenie się jakości skóry od okresu klimakterium, wskazuje iż estrogeny mają silny wpływ na procesy biologiczne zachodzące w skórze i jej wyglądzie. W okresie menopauzy widoczny jest znaczny spadek napięcia skóry, co jest wynikiem zaburzenia syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, na poziomie skóry właściwej. Stwierdza się, że w ciągu 5lat od przejścia menopauzy, następuje obniżenie ilości włókien kolagenowych, o około 30–35%. Dużym problemem jest też nadmiernie przesuszająca się skóra na ciele i twarzy. Dzieje się tak, ponieważ zmniejszona zostaje produkcja kwasu hialuronowego, kolagenu, ceramidów oraz synteza lipidów. Innym powodem jest również zmniejszenie ilości związków tłuszczowych, przez co zwiększona zostaje przeznaskórkowa utrata wody. Naczynia krwionośne osłabiają się, a na twarzy, szyi i dekolcie obserwuje się napadowy rumień i teleangiektazje. Rumień może być również następstwem występowania trądziku różowatego. Nadmiar androgenów nadnerczy i niedobór estrogenów jajnikowych, może również powodować nadmierne owłosienie w miejscach typowo męskich‐ hirsutyzm. Hirsutyzm wieku menopauzalnego różni się od hirsutyzmu kobiet w wieku rozrodczym, głównie tym, że zazwyczaj obejmuje tylko twarz‐ obszar nad górną wargą oraz brodę.

Duży odsetek kobiet w tym okresie nie czuje się atrakcyjnie, dlatego zachęcam do skorzystania w Podgórskim Domu Urody z darmowych konsultacji, gdzie profesjonalnie doradzimy odpowiednią pielęgnację zarówno domową jak i gabinetową.

Po przejściu menopauzy, z powodu spowolnienia przemiany materii i zmian hormonalnych jest wyraźna tendencja do otyłości. Otyłości często towarzyszy również cellulit, objawiający się zmianami na powierzchni skóry głównie kończyn dolnych i pośladków.

Z doświadczenia już wiem, że skutecznymi zabiegami w walce z cellulitem, gromadzeniem się wody i obrzękami w Podgórskim Domu Urody są np.:

  • Endermologia
  • Bandaże Arosha
  • Masaż termogeniczny

By skóra twarzy w tym okresie wyglądała zdrowo proponujemy w Podgórskim Domu Urody szereg zabiegów, które doskonale wyrównują koloryt, przywracają owal twarzy oraz redukują w znacznym stopniu oznaki starzenia:

  • Endermolift LPG
  • Wodorowe oczyszczanie
  • Mezoterapia mikroigłowa
  • Skeyndor Power C
  • Skeyndor Eternal
  • Skeyndor Retinol

Zapraszam do Podgórskiego Domu Urody na darmową konsultacje kosmetologiczną w ramach której przeprowadzimy profesjonalną diagnostykę stanu skóry ‚wykluczymy przeciwwskazania i dobierzemy odpowiednią pielęgnację.

Serdecznie zapraszam
Mgr Martyna Fendrych
Specjalista Kosmetolog